Megvadultak a románok, Spanyolország útját követik: sokkoló váddal támadják Magyarországot
Komoly üzletet akadályoznának meg.
Összegyűlt az elegendő számú aláírás, hogy polgári kezdeményezésként terjesszék a parlament elé a büntetett előéletűek megválaszthatóságát korlátozó alkotmánymódosító tervezetet.
Összegyűlt az elegendő számú aláírás Romániában a „Bűnözők nélküli közéletet" elnevezésű kampányban ahhoz, hogy polgári kezdeményezésként terjesszék a parlament elé a büntetett előéletűek megválaszthatóságát korlátozó alkotmánymódosító tervezetet – jelentette be szerdán Dan Barna, a kampányt elindító ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A pártelnök szerint a szükséges félmillió helyett már a 800 ezret közelíti a támogatók száma, és sikerült legálabb 21 megyében (az ország több mint felében) túllépniük a 20 ezer aláírásos küszöböt. A rendelkezésükre álló néhány napban azonban folytatni fogják még az aláírásgyűjtést, annak reményében hogy az egymilliós számot is elérik, és azért is, hogy mindenütt legyen legalább 15 százalékos „tartalékuk" arra az esetre, ha a hatóságok az ellenőrzés során érvénytelenítenének néhány aláírást.
A kezdeményezők alaptörvénybe foglalnák, hogy ne indulhasson az önkormányzati, parlamenti vagy elnökválasztáson Romániában olyan jelölt, akit korábban szándékos bűncselekményért jogerősen szabadságvesztésre ítéltek. Az eltiltás „ideiglenes" lenne, olyan értelemben, hogy csak arra az időszakra szólna, amíg egy amnesztia, kegyelem vagy törvénymódosítás nem változtat az elítélt jogi helyzetén.
A kezdeményezés főként Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök, a képviselőház elnöke félreállítását célozza, akit egy választási csalással kapcsolatos korrupciós perben két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek jogerősen. Dragnea – és sok más vezető politikus ellen – további bűnvádi eljárásokat is indított a korrupcióellenes ügyészség, az USR és az utcán tüntető ellenzék pedig azt állítja, hogy a szociálliberális kormány azért próbálja az igazságszolgáltatási reformmal korlátozni az ügyészek mozgásterét, hogy megmentse őket a börtöntől.
Hivatalosan nem az ellenzéki (a korrupcióellenes tüntetéseket szervező) civilek által 2016-ban alapított USR terjesztené a parlament elé az alkotmánymódosító törvényjavaslatot, hanem egy 19 tagú kezdeményező csoport, amelyhez az USR hívein kívül a Romániai Németek Demokratikus Fórumának és a Rezistenta (Ellenállás) Egyesületnek a tisztségviselői is csatlakoztak.
Romániában kétharmados parlamenti többség, valamint érvényes és eredményes népszavazás szükséges az alkotmánymódosításhoz. Magát az alkotmánymódosító törvénytervezetet az USR parlamenti pártként is előterjeszthette volna, a csaknem egymillió aláírással azonban saját, hétszázalékos parlamenti erejét meghaladó politikai súlyt adott a kezdeményezésnek, a márciusban kezdődött, fél éven keresztül tartó aláírásgyűjtési kampány a korrupcióellenes demonstrációk szervezését is segítette.
(MTI)